Kultúrne aktivity uskutočnené v šk. roku 2016/2017

"Blšák" na základnej škole

Sobotné dopoludnie sa na našej škole uskutočnila akcia s názvom Blšák v Hrnci. Žiaci priniesli  na predaj svoje staré hračky, knihy a zároveň pripravili  pre kupujúcich aj skvelé koláčiky a domáce limonády.

Na akcii sa podarilo vyzbierať úžasných 222,84 eur, ktoré budú použité na vytvorenie literárno-relaxačnej zóny v priestoroch školy.

Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým predávajúcim, ale i kupujúcim. Dúfame, že na podobnej akcii sa stretneme aj budúci školský rok.

Nos s Andersenom

30.3. 2017 zažilo v škole 28 žiakov 1. až 8. ročníka rozprávkovú Noc s Andersenom. Noc bola plná rozličných úloh, súťaží a hlavne rozprávok. Súťažné družstvá odpovedali na kvízové otázky, hľadali rozprávkové dvojice, skladali  rozprávkové puzzle a vymýšľali scénky k rozprávkovým postavám. Najpútavejšia bola asi „pokladovka“ – hľadanie pokladu v areáli školy v neskorých nočných hodinách. Žiaci preukázali nielen rýchlosť a šikovnosť, ale aj odvahu.

Noc bola naozaj dlhá. Niektorým sa ešte o druhej hodine nechcelo spať. Na túto noc budeme aj dlho spomínať.

Mgr. I. Ondrejičková

Návšteva knižnice J. Fándlyho v Trnave

Mesiac marec je mesiacom kníh, práve preto sa naši žiaci dňa 20.3.2017 zúčastnili besedy so spisovateľkou Svetlanou Majchrákovou v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.

Autorka žiakom predstavila jej najnovšiu knižku - historický román Zrada, česť a tajomstvo. Pútavý a podmanivý príbeh, odkrývajúci časť histórie slovenských hradov Ostrý Kameň a Čachtice. Rozprávanie o knižke žiakov zaujalo aj preto, že autorka priniesla na ukážku dobové predmety, konkrétne meče z 18. storočia.

V rámci besedy sa naši žiaci zaujímali i o to, ako sa stať spisovateľom, čo všetko toto povolanie zahŕňa. Dúfame, že aj vďaka tejto besede sa žiaci nadchnú pre písanie vlastných textov.

Beseda so spisovateľkou

13.3.2017 sa žiaci 3. ročníka zúčastnili v Knižnici J. Fándlyho v Trnave na besede so spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou. Na besedu sme prišli pripravení, niekto s prečítanými, iní s úplne novými Džerengovej knižkami Klára a mátohy, Klára a Titi a Klára a iglu. Po zaujímavom rozprávaní o svojom živote a rozhovore o knižkách nám do nich venovala autorka autogram.

Mgr. I. Ondrejičková

Divadelné predstavenie Malý princ

Druhú marcovú nedeľu sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka kultúrne vyžili v Divadle Jána Palárika v Trnave na dramatickom spracovaní najznámejšieho rozprávkového príbehu modernej svetovej literatúry Antoina de Saint-Exupéryho – Malý princ.

Na divadelnom javisku ožil poetický príbeh o stretnutí pilota a Malého princa v rozľahlej púšti. Prostredníctvom prostej detskej optiky nám ukazuje základné životné hodnoty a pomáha nám spoznať veci, ktoré je možné vidieť iba srdcom. Učí nás, v čom spočíva prosté šťastie a celým svojim bytím nás nabáda k priateľstvu a nesebeckému životu.

Filozofická rozprávka pre dospelých ukázala mnohé prvky humanizmu, ktoré sú dnešnej generácii niekedy neviditeľné.

Mgr. A. Susková

Divadelné predstavenie Polepetko

Dňa 13.12. sa naši mladší žiaci ocitli na chvíľu v čarovnej rozprávkovej ríši, kde žil šuhaj Polepetko, ktorý poplietol naozaj všetko. Aj napriek tomu však dokázal prejsť cez rozum čarodejníkovi Rumburakovi a získať srdce princeznej Arabely.

Humorný príbeh plný absurdných Polepetkových výmyslov deti veľmi pobavil a zároveň ich presvedčil o tom, že keď sa človek riadi svojím srdcom, správnu cestu vždy nájde.

Predvianočné tvorivé dielne

8. decembra sme zorganizovali pre žiakov II. a III. ročníka a ich mamičky i oteckov predvianočné tvorivé popoludnie. Pod šikovnými veľkými i malými rukami vznikali veselí snehuliaci, trblietavé stromčeky, papierové sviečky, patchvorkové vianočné gule a nápadité vianočné pozdravy. Celá trieda bola prevoňaná vianočnou atmosférou. Pečenie vianočných oblátok si mohli naši žiaci pozrieť úplne zblízka. Voňavé čerstvé vianočné oblátky žiakom veľmi chutili. Z taniera mizli behom pár krátkych okamihov. Za krásne predvianočné chvíle posielame jedno veľké ĎAKUJEME pani Haršányovej, ktorá nám tento nevšedný sladký zážitok sprostredkovala.

Mgr. Ľ. Súkenníková

Exkurzia do Serede a Modry

Dňa 29.11.2016 žiaci 7.,8. a 9. ročníka boli na exkurzii v Modre a Seredi. Ráno o 8:00 sme všetci nastúpili do autobusu a vyrazili na cestu. Najskôr sme navštívili pracovný tábor v Seredi. Už na prvý pohľad bolo vidno, že sa tam neodohrávalo nič dobré. Nie jednému žiakov behal mráz po chrbte. Keď sme sa pozerali na to, akými hrôzami si ľudia museli prejsť, nebolo nám do smiechu. Pri pozeraní výpovedí tých, čo prežili koncentračné tábory, sa nikto z nás neodvážil na slovo, všetkým nám to vyrazilo dych. Títo ľudia si určite zaslúžia náš veľký obdiv, pretože to, čo prežili oni, tomu sa asi nevyrovná nič. Odišli sme so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane nám bolo zle z toho, aké to bolo v minulosti, ale na druhej strane sme mali pocit úľavy, že my nemáme takéto problémy. Na tejto exkurzii sme sa naučili niečo z našej minulosti, ale aj to, že čo mi považujeme za hrôzy dnes, nie je vlastne až také zlé.

Zo Serede sme sa presunuli autobusom do Modry, aby sme navštívili expozíciu Ľudovíta Štúra. Tu si niektorí z nás rozpomenuli na to, čo sa už učili v škole, ale prihodili si aj zopár nových informácií.

Domov sme sa vrátili všetci v dobrej nálade.

Barbora Záhončíková, IX. ročník

Divadelné predstavenie Around the World

Dňa 11. novembra sa žiaci ZŠ zúčastnili anglického činoherného divadelného predstavenia Around the World, ktoré sa uskutočnilo v kultúrnom dome v Hrnčiarovciach. Žiaci sa prostredníctvom divadelného predstavenia vydali s hlavnými hrdinami na cestu po svete plnú dobrodružstiev po krajinách o ktorých sa im len snívalo. Vďaka tejto ceste spoznali nové kultúry, ich zvyky a tradície. Zároveň využili svoje vedomosti z anglického jazyka.

Mgr. D. Nováková