Kultúrne aktivity uskutočnené v šk. roku 2015/2016

Slnečný lúč Svetláčik - návšteva knižnice J. Fándlyho v Trnave

Žiaci piateho a šiesteho ročníka sa zúčastnili besedy so spisovateľkou Zuzanou Kuglerovou a jej hosťom básnikom Ondrejom Kalamárom v knižnici J. Fándlyho v Trnave. Táto akcia bola v rámci Týždňa slovenských knižníc. Spisovateľka pútavým štýlom predstavila svoju cestu k spisovateľstvu. Básnik  zaujal obecenstvo svojimi aforizmami,  ktoré mali veľký úspech medzi žiakmi. Na záver si mohli kúpiť knihu autorov s venovaním.

Vianočné tvorivé dielne

Predvianočný čas si spríjemnili žiaci 1. a 2. ročníka s niektorými mamičkami či babičkami na vianočných tvorivých dielňach. Pri počúvaní vianočných melódií zdobili stromček a vyrábali anjelikov, snehuliakov a tučniakov. Kúzelnú atmosféru dotvárala vôňa vianočných oblátok, ktoré piekla pani Haršányová a na ktorých si všetci veľmi pochutili.

Mgr. I. Ondrejičková

HEVI TOUR 2015

Dňa 1. decembra 2015 sa naši práci a druháci zúčastnili veľkolepého turné Daniela Heviera s názvom Hevi Tour 2015. Šesťdesiat rokov, šesťdesiat stretnutí po 60 minútach, šesťtisíc detí, takto Daniel Hevier oslavoval spolu s deťmi na celom Slovensku svoje šesťdesiate narodeniny. Deťom sa nepredstavil len ako básnik, rozprávkar a textár, ale aj v iných, nepoznaných podobách: ako ilustrátor vlastných kníh, ako spevák a rapper, ako hráč na keyborde, ako vtipný a láskavý muž, ktorý bol kedysi žiakom, aj ako človek, ktorému záleží na životnom prostredí. Spoločným menovateľom celého turné bola totiž recyklácia: „Tak ako sa vybité batérie zbierajú, aby sa im dal nový život, tak aj my môžeme zo starých zážitkov a spomienok vytvoriť nové príbehy..."  hovoril autor. Preto aj symbolickým vstupným na každé jeho podujatie bola minimálne jedna použitá batéria.

Divadelné predstavenie v anglickom jazyku

Aj v tomto roku sme privítali v obecnom kultúrnom dome hercov z Divadelného centra Martin. Pripravili si pre nás známy príbeh o tom, aké je ťažké vytiahnuť zo zeme repu, v zábavnom anglicko-slovenskom prevedení pod názvom How the grandpa pulled the repka. Pozorne sme sledovali, počúvali a zapájali sa do príbehu. Zabavili sme sa dostatočne a tešíme sa na nové predstavenie o rok. Za pomoc ďakujeme zamestnancom obecného úradu.

Mgr. M. Páleník

Bibliotéka 2015

Vo štvrtok 5.11.2015 sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili zaujímavého podujatia - Bibliotéky 2015 v Bratislave. Na ploche Incheby bolo množstvo stánkov s knihami, ktoré si mohli žiaci poprezerať a, samozrejme, kúpiť. Okrem toho sa tu nachádzali aj stánky s hrami, hlavolamami a rôznymi darčekovými predmetmi. Veríme, že predajná výstava vzbudila u našich žiakov aspoň na chvíľu záujem o knihy a umožnila im zakúpiť svojim blízkym knihu ako pekný darček pod stromček.

Mgr. M. Iringová

Bibiana

Dňa 28. októbra žiaci 1. a 2. ročníka zavítali do Bibiany. Spolu sme si pozreli dve krásne, hravé, poučné „bibianovské“ výstavy:

• KLOBÚK DOLU, PÁN BRUNOVSKÝ,
  • MIROSLAV CIPÁR: MOJA KRAJINA JE MOJA FANTÁZIA.

Mgr. Ľ. Mandáková

Prírodovedné múzeum v Bratislave

V stredu 28. októbra žiaci I., II. a III. ročníka navštívili Prírodovedné múzeum v Bratislave. Žiakov najviac zaujala expozícia približujúca živú prírodu Slovenska. V múzeu mohli obdivovať nielen naše zvieratá, ale aj zvieratá žijúce v iných oblastiach sveta v rámci expozície Biodiverzita sveta. Nemenej zaujímavá bola pre nich i mineralogická expozícia Klenoty Zeme. So záujmom si pozreli rôzne druhy minerálov a vzácnych kameňov.

Mgr. Ľ. Mandáková

Divadelné predstavenie "Ako sa Lomidrevo stal kráľom"

Dňa 10.10.2015 navštívilo 30 žiakov 1. stupňa SND v Bratislave, aby si nedeľné popoludnie spríjemnilo krásnym divadelným predstavením Ľubomíra Feldeka Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Bola to fantazijná napínavá i humorná rozprávka o hrdinoch, drakoch, princeznách pre celú rodinu – starých i mladých, malých i veľkých, mocných aj slabých, slovom pre všetkých, ktorí veria, že vo svete fantázie sa dá nielen zabaviť, ale starí môžu omladnúť, malí narásť, slabí zmocnieť a hlúpi zmúdrieť.

Bola jedna žena, stará, ale jará. Keď mala deväťdesiat rokov, porodila syna. Dieťa bolo neobyčajne veľké a mocné – čudovali sa nad tým nielen rodičia, ale i susedia a známi, ba chýr o tom dieťati sa tak rozletel po svete, že sa prišli nad ním čudovať i ľudia z iných krajín. A každý vravel, že ešte nepočul, aby niekde dáka žena porodila takú chlapinu. Radili sa, aké meno dať chlapcovi. Napokon ho nazvali Lomidrevo a chlapec rástol, mocnel a mal takú silu, že hrubočizné stromy holými rukami zo zeme vytrhával. Keď dovŕšil Lomidrevo sedemnásty rok, pobral sa do sveta a stretol ďalších tatranských obrov, Miesiželeza a Valivrcha, s ktorými sa vybrali spolu oslobodiť tri krásne princezné, zajaté zlými drakmi.

Mgr. I. Ondrejičková