Kultúrne aktivity 2017/2018

Divadelná hra Anna Franková v Novom divadle v Nitre

Pôsobivú hru s názvom Anna Franková si pozreli žiaci siedmeho až deviateho ročníka dňa 30.11.2017  v Novom divadle v Nitre. Hra vytvorená na motívy Denníka Anny Frankovej zachytáva príbeh trinásťročného dievčaťa Anny, ktorá sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi ukrývala  dva roky v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Príbeh obyčajného dievčaťa, ktoré svoje dospievanie prežíva v ťažkej situácii v období druhej svetovej vojny a útechu nachádza v zaznamenávaní všetkého, čo sa okolo nej deje. Jej zápisky sa končia textom, ktorý si zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju a jej rodinu našli vojaci a dovliekli do koncentračného tábora.

Po predstavení bola pripravená beseda s dramaturgičkou hry, ktorá najskôr žiakov objasnila, prečo táto hra vznikla  a následne jej žiaci adresovali svoje otázky.

Beseda so spisovateľkou Kristínou Baluchovou

6.11.2017 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave besedy so spisovateľkou Kristínou Baluchovou. Oboznámili sa s jej predchádzajúcou prácou letušky, ale hlavne s  jej literárnou činnosťou. Spisovateľka predstavila svoju novú knižku Kapitán Padák, z ktorej si deti úryvok prečítali a následne o nej so záujmom diskutovali.  Mnohí si knižku zakúpili a získali do nej  autogram od autorky.

Mgr. Irena Ondrejičková

Návšteva Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

Aj v tomto školskom roku pokračujeme v rámci hodín literárnej výchovy v pravidelných návštevách Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Témou literárnej hodiny pre žiakov šiesteho ročníka bol spisovateľ, básnik, pedagóg i prekladateľ Daniel Hevier. Žiaci sa oboznámili s jeho  životom a najznámejšími dielami pre deti a mládež. Spolu sme si prečítali úryvky z jeho diel. Spolu s pani knihovníčkou sme si okrem iného pripomenuli, že tento rok je to presne 90 rokov od slávnostného otvorenia knižnice.