Súťaž JUNIOR.NÁBOJ

Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Tento rok sa aj naša škola zapojila do tejto súťaže. Náš tím tvorili N. Gajdošíková a N. Skalková z 9.ročníka, z 8.ročníka  M. Čavojský a S. Marko. Svoju dávku invencie a dôvtipu si zmerali dňa 23.11.2018 so žiakmi z celého Trnavského kraja a to na SOŠ v Trnave, kde sa tento rok konala súťaž. V časovom limite sa im podarilo správne vyriešiť 8 matematicko-fyzikálnych úloh. Súťažiacim srdečne gratulujeme.

Tu je ukážka pár príkladov, s ktorými sa žiaci museli popasovať, trúfli by ste si aj vy o rok?

Úloha 3 . . . pomaly dlhšie ideš

Miška ide z chalupy do mesta vzdialeného 250 km. Prvú hodinu cesty ide priemernou rýchlosťou 50 km/h. Akou rýchlosťou má ísť po zvyšok cesty, aby bola jej výsledná priemerná rýchlosť dvojnásobná?

Úloha 7 . . . zábavné čísla

Prirodzené číslo nazveme zábavným práve vtedy, keď obsahuje iba číslice 1, 2 alebo 3. Koľko zábavných čísel menších než 1 000 existuje?

Úloha 11 . . . výkonné stroje

Rýchlovarná kanvica vykonala za čas t1 = 2 min prácu W1 = 120 kJ, zdroj high-end počítača vykonal prácu W2 = 14,4 MJ za t2 = 8 h. Ktoré zariadenie je výkonnejšie? Uveďte ako pomer výkonov P1/P2.

Mgr. P. Haladová