Kultúrne aktivity uskutočnené v šk. roku 2015/2016

Rozlúčka so školským rokom 2015/2016

Dnes sme sa na pôde našej školy slávnostne rozlúčili so školským rokom 2015/2016. Pre niekoho bol úspešný, pre niekoho menej. Veľa sme sa naučili o veciach okolo nás aj sami o sebe.

Odmenili sme šikovných študentov aj vynikajúcich športovcov.  Dnešná rozlúčka bola o to smutnejšia, že od nás neodchádzali iba naši deviataci, ale aj pani riaditeľka Mgr. Lýdia Hrušovská. Odchádzajú od nás aj niektorí kolegovia, či už na nové pracoviská, alebo na zaslúžený dôchodok. Všetci im prajeme mnoho úspechov v pracovnom, ako aj v osobnom živote. 

Mgr. M. Neuová

Celý článok

Výlet na Strečno

Žiaci V. a VI. ročníka sa odhodlali na dlhú cestu vlakom za krásou stredného Slovenska. Ich cieľom bolo Strečno s možnosťou splavu Váhu a samozrejme aj samotný hrad týčiaci sa nad Váhom. Príroda ich privítala svojou nádherou a čarom, vystúpili z vlaku priamo pod hradom Strečno. Po krátkej inštrukcii o pltníctve odvážne nasadli na plte a nechali sa sedem kilomtrovým úsekom unášať po prúde rieky Váh. O zaujímavostiach oboznamovali v odbornom výklade vodcovia plavidla – pltníci v krojoch. Mali možnosť vypočuť si rôzne príbehy z minulosti, povesti viažuce sa k rôznym skalám popri Váhu, nechali sa unášať vlnami, obdivovali Starý hrad aj samotné Strečno. Dozvedeli sa množstvo informácii o neobyčajných kultúrnych, historických, prírodných a technických zaujímavostí. Mnohí našli aj odvahu a skúsili plť riadiť. Po úspešno splave sa vybrali po schodoch do výšav stredovekého hradu Strečna. Po obhliadke všetkých zákutí hradu zakotvili v drevenom preliezkovom podhradí, kde si vychutnali neskorší obed. Cesta vlakom domov mala svoje nezabudenuteľné čaro. Večer ich už unavených čakali rodičia na stanici. Bol to výborný koncoročý výlet.

Mgr. M. Nagyová, Mgr. M. Páleník

Celý článok

Dobrovoľníci deťom

Deň detí oslávili šiestaci v Trnave na akcii Dobrovoľníci deťom. V športovej hale mali možnosť si niečo vyrobiť, zašportovať a hlavne vyskákať sa do sýtosti na trampolínach a nafukovacích hradoch. Dobrovoľníci z trnavských mládežníckych organizácií pripravujú na prvý júnový deň už trinásty ročník známeho podujatia Dobrovoľníci deťom. Na podujatí participuje mesto Trnava, Mestská rada mládeže a 16 neziskových organizácií z Trnavy pracujúcich s deťmi a mládežou v meste.

Mgr. M. Nagyová

Celý článok

Výlet do Vyhní

V dňoch 31. 5.  – 2. 6. boli  žiaci 8. ročníka na koncoročnom výlete vo Vyhniach. Absolvovali túru na Kamenné  more, kúpanie v hoteli Sitno a minigolf. Boli ubytovaní v krásnej vile Sokáč s vynikajúcim domácim stravovaním a útulnými izbami. Večer trávili čas hraním kariet, futbalu  a rôznych iných zábavných aktivít. Žiaci 8. ročníka a ich pani učiteľka si nevedia vynachváliť úžasne strávené 3 dni.

Mgr. A. Susková

 

Celý článok

Bábkové divadlo Ako sa Janko s drakom porátal

Manželia Pilátovci majú snahu oživiť drevené bábky a vdýchnuť im život. V pondelok 9. mája prišli svoje predstavenie odohrať aj pre našu školu. Svojím klasickým divadlom vniesli do dnešných moderných čias spomienku na staré časy. Deťom sa rozprávka o Jankovi, ktorý sa s drakom porátal, veľmi páčila. Po predstavení ukázali deťom drevené bábky – marionety, ktoré boli detailne prepracované, oblečené v renesančných kostýmoch. Naši žiaci si mohli vyskúšať ako sa bábky vodia.

Mgr. A. Susková, Mgr. M. Nagyová

Celý článok

Exkurzia do papierničky PETRUS – ručná výroba papiera

Papiernička PETRUS zameraná na klasickú ručnú výrobu papiera bola obnovená na území Slovenska po viac ako storočnej prestávke. PETRUS PAPIER s.r.o je ojedinelou manufaktúrou, ktorá sa venuje ručnej výrobe papiera bez spracovania drevnej celulózy. Hlavnou surovinou pri výrobe je bavlna, ktorá zvyšuje jeho odolnosť a trvanlivosť. Pracovníci firmy sú jediní špičkoví odborníci na Slovensku.

Papierničku navštívili žiaci 4.A, 4.B a 5. triedy. Mali možnosť zoznámiť sa s históriou výroby papiera, klasickou kníhtlačou a kníhviazačstvom. Po odbornom výklade si vyrobili vlastný papier.

Mgr. Ľ. Brunovská 

Celý článok

Exkurzia do Rakúska

Oteplilo sa a tak sa žiaci 7.-9. ročníka rozhodli pre exkurziu do Rakúska. Začiatok apríla sľuboval pekné počasie, dni boli slnečné a nikto by nečakal, že sa rozprší. Stalo sa - 8. apríla lialo a lialo, padali krúpy, zúrili búrky. My sme sa však nedali, navštívili sme čokoládovňu v Kittsee, videli sme film o výrobe prvotriednej čokolády a aj sme ochutnali. O 12-tej hodine nás už čakali v Carnunte - zreštaurovanom rímskom osídlení. Pozreli sme si film o živote Rimanov a následne sme si so sprievodcami prezreli zrekonštruované budovy - kúpele, spoločenské a obytné priestory. Po skončení exkurzie sme sa rozhodli navštíviť SZS - obchodné centrum pri Viedni.

Mgr. K. Pecháčková

 

Celý článok

Muzikál Boyband

V náročnom a dôležitom dni pre deviatakov, 6.4. 2016, kedy sa konalo Testovanie T-9, celý druhý stupeň nasadol do autobusu smer Nová scéna Bratislava. V dopoludňajších hodinách sa tu predstavila chlapčenská skupina spevákov a tanečníkov v muzikáli Boyband. Predstavenie nám dovolilo nazrieť do zákulisia šoubiznisu. Javisková šou bola plná efektov, náročných choreografií, ale aj známych hitov populárnych chlapčenských skupín. Príjemná bodka na záver pre dievčatá bola možnosť odfotiť sa s hlavnými predstaviteľmi muzikálu.

Mgr. A. Susková

 

Celý článok

Noc s Andersenom

Vyvrcholením marca – mesiaca knihy bola Noc s Andersenom. V stredu 31.3. sa naša škola zapojila do celoslovenského projektu a 25 žiakov 1. a 2. ročníka strávilo rozprávkovú noc v škole. Odštartovala ju beseda so spisovateľom Ľubošom Bohunickým, neskôr deti vytvorili krásny rozprávkový hrad, v ktorom si víťazné družstvo po mnohých zaujímavých súťažiach našlo poklad. Pred spánkom si deti iba pri svetle bateriek navzájom čítali zo svojich knižiek.

 

Celý článok

Vzdelávací program Odkryme minulosť

Dňa 18. marca žiaci I. a II. ročníka absolvovali vzdelávací program Odkryme minulosť priamo na hrade Červený Kameň. Pomocou didaktickej hry pexeso žiaci spolu odhalili zaujímavosti z histórie hradu. Zároveň dostali aj odpovede na všetky ich zvedavé otázky. Dozvedeli sa ako vyzerala dobová kuchyňa a čo sa mohlo objaviť na šľachtickom stole, čo si obliekali dámy, ako a či vôbec sa ľudia umývali, prečo je v Pálfiovskom erbe jeleň, aké zbrane sa používali na obranu hradu a ako fungovali bašty. Pomocou metódy hands on sa žiaci mohli zbraní aj dotýkať a zistiť, či boli naozaj také ťažké, ako sa hovorí. 

Mgr. Ľ. Súkenníková

Celý článok