Kultúrne aktivity 2017/2018

Divadelné predstavenie Štefánik - Slnko v zatmení

Strhujúci príbeh obdivuhodného človeka prežili naši žiaci na divadelnom predstavení Štefánik - slnko v zatmení dňa 23.2.2018 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Milan Rastislav Štefánik je náš  najväčší hrdina, slovenský aj svetový. Divadelná hra zachytávala jeho prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. Príbeh v nás zanechal silný emocionálny zážitok a aj vieru, že jeho odkaz pre náš národ je stále živý.

Mgr. Eva Milučká

V piatok 23.2. sa tri ročníky – 7.,8.,9. – počas vyučovania vybrali do Divadla Andreja Bagara v Nitre. Hra mala názov Štefánik- slnko v zatmení. Herci sa akoby prevtelili do svojich postáv a spoločne nám dali taký zážitok, na ktorý tak ľahko nezabudneme. Všetci sme si z predstavenia zobrali množstvo informácií. Bolo tam spomenutých veľa zaujímavých pikošiek, ktoré sme v učebnici vôbec nemali. Ten, kto Štefánika v škole ešte nepreberal, rýchlo pochopil, kto táto osobnosť bola a získal tak najlepší základ pre nasledujúce hodiny dejepisu. Myslím si, že takýchto divadelných predstavení by mohlo byť viac. Určite hovorím za všetkých, keď poviem, že sme všetci veľmi hrdí na to, že môžeme žiť v Zemi, ktorú vytvoril M. R. Štefánik spolu s E. Benešom a T. G. Masarykom.

N. Štefanovičová (IX. roč.)

Celý článok

Divadelné predstavenie Modrý vták

Žiaci piateho a šiesteho ročníka si dňa 5.2.2018 pozreli divadelné predstavenie Modrý vták v divadle Jána Palárika v Trnave. Autor v nej magickým spôsobom popisuje snovú výpravu dvoch detí za tajomným “modrým vtákom“. Je to rozprávková metafora o hľadaní ľudského šťastia.
Dobrodružná cesta plná neobyčajných stretnutí, sa stáva veľkou cestou poznania. Deti na jej konci pochopia, že skutočné šťastie nemožno naháňať, ale že je ukryté v nás. Prostredníctvom emotívnej hudby a úžasných kulís zažili žiaci silný estetický zážitok. 

Mgr. Eva Milučká

Celý článok

Pinocchio

Dňa 19.12.2017 sa žiaci 1.-6. ročníka zúčastnili na divadelnom predstavení Pinocchio v kultúrnom dome v Zelenči. V podaní Nového divadla Nitra (skupina profesionálnych divadelníkov, ktorá tvorí predstavenia pre deti, mládež a dospelých) si žiaci mohli vychutnať autorský projekt Ivana Martinku na motívy svetoznámeho rozprávkového príbehu Carla Collodiho o tom, ako sa z obyčajnej bytosti stáva naozajstný človek.

Mgr. Irena Ondrejičková

Celý článok

Vianočné tvorivé dielne

Dňa 12. 12. sa uskutočnili Vianočné tvorivé dielne pre žiakov 1. – 4. ročníka a ich rodičov. V príjemnej atmosfére pri vianočných melódiách žiaci zdobili vianočný stromček. Pod šikovnými veľkými i malými rukami vznikali zaujímavými technikami krásne vianočné ozdoby i nápadité vianočné pozdravy.  

Deti najviac ocenili ochutnávku vianočných oblátok, ktoré ochotne prišli piecť pani Haršányová a pani Hittrichová.

Mgr. Irena Ondrejičková

Celý článok

Divadelná hra Anna Franková v Novom divadle v Nitre

Pôsobivú hru s názvom Anna Franková si pozreli žiaci siedmeho až deviateho ročníka dňa 30.11.2017  v Novom divadle v Nitre. Hra vytvorená na motívy Denníka Anny Frankovej zachytáva príbeh trinásťročného dievčaťa Anny, ktorá sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi ukrývala  dva roky v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Príbeh obyčajného dievčaťa, ktoré svoje dospievanie prežíva v ťažkej situácii v období druhej svetovej vojny a útechu nachádza v zaznamenávaní všetkého, čo sa okolo nej deje. Jej zápisky sa končia textom, ktorý si zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju a jej rodinu našli vojaci a dovliekli do koncentračného tábora.

Po predstavení bola pripravená beseda s dramaturgičkou hry, ktorá najskôr žiakov objasnila, prečo táto hra vznikla  a následne jej žiaci adresovali svoje otázky.

Mgr. Eva Milučká

  

 

Celý článok

Beseda s umelkyňou

Mgr. Susková spolu s Mgr. Milučkovou zorganizovali 10.11.2017 besedu s herečkou Ľubomírou Dušaničovou  Beseda sa uskutočnila v novovzniknutom priestore na prízemí školy v tzv. literárnom kútiku a to zvlášť pre 5. a 6. ročník a zvlášť pre 7., 8. a 9. ročník. Herečka ozrejmila deťom zmysel umeleckého prednesu a svoje rozprávanie vhodne doplnila piesňami, ktoré mali antidiskriminačný podtext a reagovali na aktuálne problémy, ako napr. rasizmus, utečenci, extrémizmus. Zároveň sa beseda stala príležitosťou na oboznámenie detí s profesiou herca, čo všetko toto povolanie obnáša. Herečka ich motivovala, aby si správne vybrali svoje budúce povolanie, teda beseda bola spojená s aj s voľbou povolania (výchovné poradenstvo).

Čo si o besede myslia žiaci?

Odniesla som si to, že v živote mám ísť za svojím snom. Nátália  6.A

Páčili sa mi pesničky, a aj rozprávanie o jej divadle.  Nina Reháková 6.A

Z besedy som si odniesol, že je dobré veľa čítať. Andrej 6.B

Moje pocity z besedy s pani herečkou sú veľmi pozitívne. Zistila som, že sa nemusím upínať na niečo konkrétne, čo budem v budúcnosti robiť, ale stačí sa vydať za tým, čo ma naozaj baví. Klára 9. r.

Veľmi sa mi to páčilo. Myslím si, že dobre spievala. Tiež boli zaujímavé príbehy z jej detstva a života. Oslovili ma jej vlastné piesne. Zobral som si z toho, že je dôležité nikdy sa nevzdať, aby si dosiahol to, čo si vždy chcel. Tomáš 9.r.

Mňa to osobne dosť zaujalo a taktiež povzbudilo, keďže by som aj ja chcela spievať a tancovať. Radka 9.r.

Ja mám tieto besedy veľmi rada. Nemusíme stále brať teóriu, ale máme príležitosť si to vypočuť od samotnej herečky, ktorá má vo svojom odbore veľa skúseností. Taktiež sa môžeme spýtať otázky, na ktoré nám učitelia nedokážu odpovedať. Nina 9.r.

Zaujali ma autorkine piesne. Páčilo sa mi, ako nám čítala knihu "Ruzká klasika". Súhlasím v pokračovaní besied, pretože sú veľmi zábavné a náučné, dozvieme sa z nich veľa nového. Filip 9.r.

Mne osobne sa to veľmi páčilo, keďže to bolo dosť uvoľnené a prebiehala otvorená diskusia. Naozaj to bolo prepojenie medzi herečkou a žiakmi. Taktiež oceňujem to, ako bola pani herečka otvorená a úprimná.  Nela 8. r.

Bola to super skúsenosť, keďže som takúto besedu nikdy nezažil. Pani herečka bola milá, vedela odpovedať na otázky. Rozprávala plynulo a pútavo.   Filip 8. r.

Beseda sa mi veľmi páčila, pani herečka nám nehovorila nudné fakty, ale zaujímavosti zo života, pobavili sme sa a boli to veľmi pekne strávené dve hodinky. Páčilo sa mi, že k nám bola úprimná.   Lujza 8.r.

Celý článok

Beseda so spisovateľkou Kristínou Baluchovou

6.11.2017 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave besedy so spisovateľkou Kristínou Baluchovou. Oboznámili sa s jej predchádzajúcou prácou letušky, ale hlavne s  jej literárnou činnosťou. Spisovateľka predstavila svoju novú knižku Kapitán Padák, z ktorej si deti úryvok prečítali a následne o nej so záujmom diskutovali.  Mnohí si knižku zakúpili a získali do nej  autogram od autorky.

Mgr. Irena Ondrejičková

Celý článok

Návšteva Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

Aj v tomto školskom roku pokračujeme v rámci hodín literárnej výchovy v pravidelných návštevách Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Témou literárnej hodiny pre žiakov šiesteho ročníka bol spisovateľ, básnik, pedagóg i prekladateľ Daniel Hevier. Žiaci sa oboznámili s jeho  životom a najznámejšími dielami pre deti a mládež. Spolu sme si prečítali úryvky z jeho diel. Spolu s pani knihovníčkou sme si okrem iného pripomenuli, že tento rok je to presne 90 rokov od slávnostného otvorenia knižnice.

Mgr. Eva Milučká

  

Celý článok