Kultúrne aktivity 2017/2018

Divadelné predstavenie Myška nie je líška

Dňa 21.5.2018 si žiaci 1. – 4. ročníka pozreli divadelné predstavenie Myška nie je líška v Divadle Jána Palárika v Trnave. Vraj myšky a líšky sú odvekí nepriatelia. Žiaci mali možnosť vidieť, že to nemusí byť pravda. Vo zvieracom nebi nikto nikoho nenaháňa, ani neloví, pretože necíti hlad. A tu sa z nepriateľov na život a na smrť stali nerozluční kamaráti. Lišiak zistil, že myška je zábavná a milá, myška, že lišiak je čestný a múdry. I o tomto bol zaujímavý príbeh myšky Kajky Utekajky a lišiaka Ryšiaka. Prekonali odveký zákon prírody a aj na zemi sa z nich stali nerozluční priatelia.  

Mgr. Milada Mateková

Celý článok

Deň matiek

Z príležitosti sviatku Dňa matiek sa každoročne koná v Kultúrnom dome Hrnčiarovce nad Parnou kultúrny program, v ktorom účinkovali žiaci materskej školy a žiaci 1. stupňa. Program otvorili naši najmenší škôlkari svojím hudobno – tanečným pásmom. Po nich nasledovali školáci, ktorí si pod vedením pani učiteliek triednych pripravili krátke pásma plné tanca, hudby, hry na hudobné nástroje a básničky pre mamičky.

Mgr. Katarína Reháková

Celý článok

Marec - mesiac knihy

Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“ Každoročne sa mesiac marec spája nielen s príchodom jari, ale je aj mesiacom knihy. V rámci tohto sviatku kníh sme v našej škole zorganizovali rôzne akcie súvisiace s knihou a čítaním.

1. Knižná šifra

2. Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou (I. aj II. stupeň)

3. Literárna hodina so spisovateľom Danielom Hevierom (VIII. a IX. roč.)

4. „Starší učia mladších“

5. Diskusie o prečítaných knihách na hodinách literatúry

6. Deň čítania na celej škole

7. Výroba obalov na knihy a záložiek do kníh (hodiny výtvarnej výchovy)

Mgr. Eva Milučká, Mgr. Alena Susková

Celý článok

Marec - mesiac knihy na 1. stupni

“Niektoré knihy si prečítate, niektoré si užijete. A potom sú tu také, ktoré vás pohltia, vaše srdce i vašu dušu.”

Joanne Harrisová

Aj naši žiaci čítajú. O tom sme sa presvedčili v mesiaci marec. Každý si doniesol obľúbenú knihu. Vyrábali sme záložky do knihy, obal na knihu, čítali sme nahlas a mali 26. marca sme mali aj rozprávkový deň. Janko Hraško, Snehulienka, ale aj iné rozprávkové postavičky sa s nami učili matematiku, slovenský jazyk, prírodovedu a písanie. Každý predstavil svoju obľúbenú knihu a kúsok rozprávky z týchto dní zostal aj v nás.

Mgr. Katarína Debnárová

Celý článok

Divadelné predstavenie Štefánik - Slnko v zatmení

Strhujúci príbeh obdivuhodného človeka prežili naši žiaci na divadelnom predstavení Štefánik - slnko v zatmení dňa 23.2.2018 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Milan Rastislav Štefánik je náš  najväčší hrdina, slovenský aj svetový. Divadelná hra zachytávala jeho prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. Príbeh v nás zanechal silný emocionálny zážitok a aj vieru, že jeho odkaz pre náš národ je stále živý.

Mgr. Eva Milučká

V piatok 23.2. sa tri ročníky – 7.,8.,9. – počas vyučovania vybrali do Divadla Andreja Bagara v Nitre. Hra mala názov Štefánik- slnko v zatmení. Herci sa akoby prevtelili do svojich postáv a spoločne nám dali taký zážitok, na ktorý tak ľahko nezabudneme. Všetci sme si z predstavenia zobrali množstvo informácií. Bolo tam spomenutých veľa zaujímavých pikošiek, ktoré sme v učebnici vôbec nemali. Ten, kto Štefánika v škole ešte nepreberal, rýchlo pochopil, kto táto osobnosť bola a získal tak najlepší základ pre nasledujúce hodiny dejepisu. Myslím si, že takýchto divadelných predstavení by mohlo byť viac. Určite hovorím za všetkých, keď poviem, že sme všetci veľmi hrdí na to, že môžeme žiť v Zemi, ktorú vytvoril M. R. Štefánik spolu s E. Benešom a T. G. Masarykom.

N. Štefanovičová (IX. roč.)

Celý článok

Divadelné predstavenie Modrý vták

Žiaci piateho a šiesteho ročníka si dňa 5.2.2018 pozreli divadelné predstavenie Modrý vták v divadle Jána Palárika v Trnave. Autor v nej magickým spôsobom popisuje snovú výpravu dvoch detí za tajomným “modrým vtákom“. Je to rozprávková metafora o hľadaní ľudského šťastia.
Dobrodružná cesta plná neobyčajných stretnutí, sa stáva veľkou cestou poznania. Deti na jej konci pochopia, že skutočné šťastie nemožno naháňať, ale že je ukryté v nás. Prostredníctvom emotívnej hudby a úžasných kulís zažili žiaci silný estetický zážitok. 

Mgr. Eva Milučká

Celý článok

Pinocchio

Dňa 19.12.2017 sa žiaci 1.-6. ročníka zúčastnili na divadelnom predstavení Pinocchio v kultúrnom dome v Zelenči. V podaní Nového divadla Nitra (skupina profesionálnych divadelníkov, ktorá tvorí predstavenia pre deti, mládež a dospelých) si žiaci mohli vychutnať autorský projekt Ivana Martinku na motívy svetoznámeho rozprávkového príbehu Carla Collodiho o tom, ako sa z obyčajnej bytosti stáva naozajstný človek.

Mgr. Irena Ondrejičková

Celý článok

Vianočné tvorivé dielne

Dňa 12. 12. sa uskutočnili Vianočné tvorivé dielne pre žiakov 1. – 4. ročníka a ich rodičov. V príjemnej atmosfére pri vianočných melódiách žiaci zdobili vianočný stromček. Pod šikovnými veľkými i malými rukami vznikali zaujímavými technikami krásne vianočné ozdoby i nápadité vianočné pozdravy.  

Deti najviac ocenili ochutnávku vianočných oblátok, ktoré ochotne prišli piecť pani Haršányová a pani Hittrichová.

Mgr. Irena Ondrejičková

Celý článok

Divadelná hra Anna Franková v Novom divadle v Nitre

Pôsobivú hru s názvom Anna Franková si pozreli žiaci siedmeho až deviateho ročníka dňa 30.11.2017  v Novom divadle v Nitre. Hra vytvorená na motívy Denníka Anny Frankovej zachytáva príbeh trinásťročného dievčaťa Anny, ktorá sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi ukrývala  dva roky v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Príbeh obyčajného dievčaťa, ktoré svoje dospievanie prežíva v ťažkej situácii v období druhej svetovej vojny a útechu nachádza v zaznamenávaní všetkého, čo sa okolo nej deje. Jej zápisky sa končia textom, ktorý si zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju a jej rodinu našli vojaci a dovliekli do koncentračného tábora.

Po predstavení bola pripravená beseda s dramaturgičkou hry, ktorá najskôr žiakov objasnila, prečo táto hra vznikla  a následne jej žiaci adresovali svoje otázky.

Mgr. Eva Milučká

  

 

Celý článok