Kultúrne aktivity 2017/2018

Divadelné predstavenie Veľký Gatsby

Z krúžku slovenského jazyka sa žiaci 9. ročníka vybrali na divadelnú hru v Divadle Jána Palárika - Veľký Gatsby. Hra sa konala 14.11. vo večerných hodinách. Príbeh Veľkého Gatsbyho v podaní skvelého Marka Majeského sa odohráva v 20-tych rokoch v New Yorku, kde sa presťahoval začínajúci obchodník Nick Carraway. V meste býva aj jeho sesternica Daisy s manželom Tomom, naproti ktorým žije Daisyna platonická láska z mladosti Jay Gatsby. Nick sa tak stáva súčasťou spoločnosti bohatých ľudí a ich zamotaných vzťahov, sklamaní či nedoriešených lások. Žiakov oslovilo hlavne odzrkadľovanie rovnakých problémov spoločnosti  v dnešnej dobe - nemožné lásky, nemilujúce manželstvá, ale aj veľké sny a vytrvalosť v láske. Za prítomnosti talentovaných ľudí trnavského divadla  a živej jazzovej kapely si tak žiaci užili krásny kultúrny večer.

Klára Tomlyová, 9. r.

Beseda s umelkyňou

Mgr. Susková spolu s Mgr. Milučkovou zorganizovali 10.11.2017 besedu s herečkou Ľubomírou Dušaničovou  Beseda sa uskutočnila v novovzniknutom priestore na prízemí školy v tzv. literárnom kútiku a to zvlášť pre 5. a 6. ročník a zvlášť pre 7., 8. a 9. ročník. Herečka ozrejmila deťom zmysel umeleckého prednesu a svoje rozprávanie vhodne doplnila piesňami, ktoré mali antidiskriminačný podtext a reagovali na aktuálne problémy, ako napr. rasizmus, utečenci, extrémizmus. Zároveň sa beseda stala príležitosťou na oboznámenie detí s profesiou herca, čo všetko toto povolanie obnáša. Herečka ich motivovala, aby si správne vybrali svoje budúce povolanie, teda beseda bola spojená s aj s voľbou povolania (výchovné poradenstvo).

Čo si o besede myslia žiaci?

Odniesla som si to, že v živote mám ísť za svojím snom. Nátália  6.A

Páčili sa mi pesničky, a aj rozprávanie o jej divadle.  Nina Reháková 6.A

Z besedy som si odniesol, že je dobré veľa čítať. Andrej 6.B

Moje pocity z besedy s pani herečkou sú veľmi pozitívne. Zistila som, že sa nemusím upínať na niečo konkrétne, čo budem v budúcnosti robiť, ale stačí sa vydať za tým, čo ma naozaj baví. Klára 9. r.

Veľmi sa mi to páčilo. Myslím si, že dobre spievala. Tiež boli zaujímavé príbehy z jej detstva a života. Oslovili ma jej vlastné piesne. Zobral som si z toho, že je dôležité nikdy sa nevzdať, aby si dosiahol to, čo si vždy chcel. Tomáš 9.r.

Mňa to osobne dosť zaujalo a taktiež povzbudilo, keďže by som aj ja chcela spievať a tancovať. Radka 9.r.

Ja mám tieto besedy veľmi rada. Nemusíme stále brať teóriu, ale máme príležitosť si to vypočuť od samotnej herečky, ktorá má vo svojom odbore veľa skúseností. Taktiež sa môžeme spýtať otázky, na ktoré nám učitelia nedokážu odpovedať. Nina 9.r.

Zaujali ma autorkine piesne. Páčilo sa mi, ako nám čítala knihu "Ruzká klasika". Súhlasím v pokračovaní besied, pretože sú veľmi zábavné a náučné, dozvieme sa z nich veľa nového. Filip 9.r.

Mne osobne sa to veľmi páčilo, keďže to bolo dosť uvoľnené a prebiehala otvorená diskusia. Naozaj to bolo prepojenie medzi herečkou a žiakmi. Taktiež oceňujem to, ako bola pani herečka otvorená a úprimná.  Nela 8. r.

Bola to super skúsenosť, keďže som takúto besedu nikdy nezažil. Pani herečka bola milá, vedela odpovedať na otázky. Rozprávala plynulo a pútavo.   Filip 8. r.

Beseda sa mi veľmi páčila, pani herečka nám nehovorila nudné fakty, ale zaujímavosti zo života, pobavili sme sa a boli to veľmi pekne strávené dve hodinky. Páčilo sa mi, že k nám bola úprimná.   Lujza 8.r.

Beseda so spisovateľkou Kristínou Baluchovou

6.11.2017 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave besedy so spisovateľkou Kristínou Baluchovou. Oboznámili sa s jej predchádzajúcou prácou letušky, ale hlavne s  jej literárnou činnosťou. Spisovateľka predstavila svoju novú knižku Kapitán Padák, z ktorej si deti úryvok prečítali a následne o nej so záujmom diskutovali.  Mnohí si knižku zakúpili a získali do nej  autogram od autorky.

Mgr. Irena Ondrejičková

Návšteva Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

Aj v tomto školskom roku pokračujeme v rámci hodín literárnej výchovy v pravidelných návštevách Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Témou literárnej hodiny pre žiakov šiesteho ročníka bol spisovateľ, básnik, pedagóg i prekladateľ Daniel Hevier. Žiaci sa oboznámili s jeho  životom a najznámejšími dielami pre deti a mládež. Spolu sme si prečítali úryvky z jeho diel. Spolu s pani knihovníčkou sme si okrem iného pripomenuli, že tento rok je to presne 90 rokov od slávnostného otvorenia knižnice.