Kultúrne aktivity 2018/2019

Divadelné predstavenie Čarodejnice

Jedno dieťa týždenne, 52 za rok, nech sa rýchlo stratí každý detský nepodarok!“

Originálny príbeh Čarodejnice od Roalda Dahla je označovaný aj za prvý detský horor atraktívny pre deti i dospelých. Tento originálny príbeh si boli pozrieť naši piataci a šiestaci 14.11.2018 v Novom divadle v Nitre.

V príbehu malého chlapca, ktorého čarodejnice premenili na myš, žiaci zažili scény, pri ktorých tuhla krv v žilách, no i množstvo komických situácií. Vzťah babičky a vnuka, začarovaného do zvieracej podoby, nám ukázal silu rodinnej súdržnosti a dôvery. Zároveň toto predstavenie žiakom pripomenulo, že cudzím ľuďom nehodno dôverovať, pretože „naozajstné čarodejnice sa obliekajú do normálnych šiat a vyzerajú celkom ako ostatné ženy.“

Mgr. A. Susková

Historická beseda

Mimoriadne podnetnú besedu zažili naši žiaci dňa 26.10.2018. Postupne sa nám predstavili Kluby vojenskej histórie Valkýra, Feldgrau a Geronimo.

Zanietení milovníci vojenskej histórie nám najskôr priblížili činnosť svojich klubov a potom detailne opísali uniformy jednotlivých armád a  predmety z obdobia druhej svetovej vojny a napoleonských vojen. Pomocou historických predmetov sme sa aj my na chvíľu „dotkli“ histórie. Žiakov najviac zaujali repliky zbraní, ale aj originálne kúsky ako uniformy či prilby. Členovia týchto klubov nepropagujú žiadnu formu násilia, práve naopak, snažia sa poukázať na chyby, ktorých sa človek v minulosti dopustil.

O tom, že beseda mala veľký úspech, svedčia aj pozitívne názory žiakov.

Mgr. E. Milučká

„Beseda historických klubov bola zaujímavá. Páčilo sa mi, že nám členovia klubov ukázali originálne kúsky zo svojej zbierky. Veľmi sa mi páčilo strieľanie z pušky z napoleonského obdobia.“ M. Čmehýlová a P. Hanicová

„Prehliadka vecí a zbraní z napoleonských vojen a z druhej svetovej vojny bola veľmi zaujímavá. Dala mi veľa nových informácií a inšpirovala ma k tomu, aby som sa v budúcnosti aj ja pridal do nejakého historického klubu.“ K.Babčan

„Prekvapilo ma, že prišli členovia z viacerých historických klubov. Páčila sa mi ich výzbroj a aj prinesené historické veci.“ D.Lukačovič

„História ma veľmi zaujíma, preto ma beseda upútala. Určite by ma potešilo, keby sa v budúcnosti ešte niečo podobné zorganizovalo.“ L. Bartakovičová

Beseda s Oľgou Feldekovou

Dňa 16.10.2018 žiaci 3. a 4. ročníka navštívili Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave a zúčastnili sa besedy s Oľgou Feldekovou. Vypočuli si jej príbehy zo života, porozprávala im, ako vznikla kniha Rozprávky pre dievčatko. S touto knihou sa už žiaci vopred zoznámili a aj prečítali, preto mali množstvo otázok, na ktoré im O. Feldeková s radosťou odpovedala. Na záver si pre ňu žiaci pripravili a osobne odovzdali pozdravy, ďakovné slová, venovania. Počas celej besedy nás sprevádzala spevom jej dcéra Katarína Feldeková.

Mgr. M. Mateková

Daj si čas

Snáď každý na škole by označil VI. ročník za najhlučnejší, najakčnejší a najsúťaživejší. Preto sme sa rozhodli využiť tento extrovertný potenciál triedy a prihlásili sme ju do relácie Daj si čas, ktorý má pod záštitou Slovenská televízia. Tá už z prihlášky vycítila potenciál hrnčiarovskej triedy a pozvala nás na nakrúcanie 2. októbra do svojho bratislavského štúdia. Štvorčlenná nadaná partička si na seba navliekla obrie tričká červenej farby a pod záštitou moderátorky Mony sa vydala bojovať. V hľadisku ich zdatne podporovali spolužiaci i starší siedmaci. Napätosť a hanblivosť z nasadených mikrofónov či mikroportov vystriedala húževnatosť a túžba zvíťaziť. Tesné výsledky v piatich disciplínach priviedli naše mužstvo na krásne druhé miesto. S hrdosťou v postojoch, no so sklamaním v očiach si prevzali knižné odmeny. V každej z disciplín však prejavili svoje znalosti, zručnosti či fantáziu. Zažili trojhodinové natáčanie televíznej relácie v štúdiu s režisérom, kameramanom či osvetľovačom. Päť minút sa učili tlieskať i správne povzbudzovať. Na vlastné oči videli moderátorov, s ktorými sa cez prestávku porozprávali o svojich záľubách. Priestory RTVS sme opúšťali s úsmevom na tvári, pretože sa  z nás stanú televízne hviezdy – a to 20. 10. v sobotu o 9:20 na Jednotke.

Mgr. Alena Susková

Slávnostné otvorenie Obecnej knižnice

Slávnostného otvorenia Obecnej knižnice v nových priestoroch sa dňa 21.09.2018 zúčastnili aj žiaci našej školy. Po slávnostných príhovoroch sme si spoločne pozreli vynovené priestory knižnice. Jednotlivými oddeleniami nás sprevádzali známe literárne postavy, ktoré nám  prečítanými úryvkami pripomenuli najznámejšie  diela svetovej beletrie.

Súčasťou knižnice je aj čitateľský kútik, teda priestor na nerušené štúdium kníh.

Dúfame, že knižnica sa stane pre našich žiakov pravidelnou zastávkou v ceste za poznaním.