Prevencia siociálno-patologických javov 2019/2020

Divadelné predstavenie Kopanec

13.2. 2020 sa žiaci IX. ročníka spolu s p. uč. Suskovou zúčastnili divadelného predstavenia Kopanec v Divadle Jána Palárika v Trnave. Hra dokumentuje skutočný príbeh z nemeckej obce, ktorý sa uskutočnil v roku 2002. Traja mladí chlapci brutálne zavraždili svojho 17 ročného kamaráta. Prostredníctvom výpovedí rodičov, kamarátov, svedkov a obyvateľov dediny sa pred nami odkrývali príbehy ľudí, ktorí sa buď otvorene hlásili k pravicovému extrémizmu alebo ho bagatelizovali.  Hra bola o to intímnejšia, že sa odohrávala v priestoroch štúdia divadla. Po predstavení bola organizovaná diskusia s hercami a s historikom na tému agresivity a pravicového extrémizmu.

Mgr. Alena Susková

Výchovný koncert "Aj zvieratá sú živé bytosti"

Dňa 18.10.2019 sa naša škola zúčastnila v Kultúrnom dome na výchovnom koncerte pod názvom „Aj zvieratá sú živé bytosti“. Žiaci si mohli s hercami nielen zaspievať, ale i zasúťažiť na danú tému. Za správne odpovede na súťažné otázky boli žiaci odmenení.  Koncert sa realizoval v rámci prevencie sociálno-patologických javov.

Mgr. M. Strapáčová

Zážitkový workshop s názvom Rozhodovanie

Žiaci deviateho ročníka sa prostredníctvom zážitkového workshopu preniesli do medzivojnového obdobia, kde sa oboznámili s osudom mladého židovského  dievčaťa - Evy. Život tohto dievčat sa  pod vplyvom politických podmienok náhle mení. Cez skutočný príbeh a  prostredníctvom hrania rolí si žiaci uvedomovali dilemy, ktorým ľudia v tom čase museli čeliť. Zároveň sa zoznámili s témami migrácie, antisemitizmu, či xenofóbie. Workshop realizovalo občianske združenie Post Bellum, ktoré vyhľadáva  a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20.storočia.

Aj vďaka takejto aktivite dokážu žiaci lepšie porozumieť problémom, ktoré i v súčasnosti rezonujú v našej spoločnosti. Cez konkrétne ľudské osudy spoznali nielen život našich predkov, ale aj seba samých.

Biela pastelka

Dňa 20.9.2019 sa na našej škole uskutočnila zbierka Biela pastelka. V rámci školy sa nám podarilo vyzbierať sumu 152,19€ a v rámci celoslovenskej zbierky sumu 12 310,22€. Ďakujeme všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom, rodičom a žiakom, ktorí sa do zbierky zapojili, čím prispeli k skvalitneniu života nevidiacich a slabozrakých ľudí na Slovensku.

Mgr. M. Strapáčová