Vzdelávanie "inak" 2017/2018

Praveké nástroje na hodine hudobnej výchovy

Žiaci 6. ročníka sa na pár hodín preniesli do obdobia Praveku. Dozvedeli sa ako vznikla hudba, aké boli prvé hudobné nástroje a z čoho sa vyrábali. Potom vyrábali podľa svojho návrhu vlastné praveké hudobné nástroje. Na záver predstavili svoje výtvory spolužiakom a oboznámili ich ako postupovali pri práci i aký materiál použili.

Najviac sa darilo súrodencom Adamovi a Andrejovi Mižuovcom, ktorí vyrobili špeciálny „Mižuón“ ( harmonika).

Všetky nástroje boli zaujímavé a originálne.

Mgr. Katarína Debnárová

Interaktívna výstava "Múdro sporiť a rozumne míňať"

Každý rodič často počuje vetu: „Ale mama, určite máš peniaze, aby si mi mohla kúpiť tú hračku – zaplatíš tou kúzelnou kartičkou!“ Máloktoré dieťa predškolského veku a často i školák prvého stupňa však vie vysvetliť, akým kúzlom sa z bankomatu  dostávajú peniaze a prečo môžeme raz platiť papierovými alebo kovovými peniazmi a inokedy zas malou kartičkou. Ani väčšie deti obyčajne nemajú predstavu o tom čo je to účet, na čo slúži hypotéka či úver, čo je to úrok a kedy je dobrý, prečo si sporiť na dôchodok alebo o investíciách do trvalejších hodnôt.

Ambíciou interaktívnej výstavy „Múdro sporiť a rozumne míňať“, ktorej sa 12.10.2017 zúčastnili žiaci 3. a 4. ročníka bolo vysvetliť deťom hravou a pútavou formou základné finančné pojmy, mechanizmy a zákonitosti sveta financií a materiálnych hodnôt.

Mgr. Irena Ondrejičková

Laboratórny poriadok

Začiatkom školského roku sa žiaci oboznamujú s pokynmi na prácu v chemickom laboratóriu. Aj tentoraz dostali jednoduchú "kostru" laboratórneho poriadku, do ktorej v skupinách dopĺňali vhodné výrazy podľa významu. Nad každou vetou sa museli niekoľkokrát zamyslieť a často sa k nej ešte aj po čase vrátili -to ak im v závere ostali iné slová, ako mali. Po nevyhnutnej spoločnej kontrole a krátkom zopakovaní sme zistili, že pokyny na prácu v chemickom laboratóriu sme zvládli dokonale  :)

Mgr. Martina Neuová

Ako vidia našu školu dospeláci? A ako ju vidia žiaci? Ako ju budeme vidieť o 20 rokov? Na hodine informatiky sa žiaci 8. ročníka popasovali aj s takouto zaujímavou témou. Vďaka ich šikovnosti môžeme my všetci na chvíľku vidieť našu školu ich očami - v tomto prípade očami Lujzy Zolvíkovej.

Mgr. Martina Neuová