Súťaže a olympiády 2018/2019

Katarína Valentová (V. r.) – 1. miesto – II. kategória/poézia

Mária valentová (VI. r.) – 1. miesto – II. kategória/próza

Krajské kolo

Katarína Valentová (V. r.) – 2. miesto s návrhom na postup do celoslovenského kola Hviezdoslavov Kubín – II. kategória/poézia

Mária Valentová (VI. r.) – 1. miesto – priamy postup do celoslovenského kola Hviezdoslavov Kubín -  II. kategória/próza

Mgr. A. Susková

Výtvarná súťaž Kráľovstvo zvierat

Žiaci 3. a 4. ročníka sa zapojilo do výtvarnej súťaže Kráľovstvo zvierat, ktorú usporiadalo CVČ Kalokagatia v Trnave. Prostredníctvom výtvarného prejavu mali žiaci vytvoriť malú galériu nádherných, divokých zvierat s nevšedným výzorom, žijúcich v Afrike, Austrálii, Novom Zélande atď., na pláňach suchých saván, na púšti a vysokých horách. Žiaci si vybrali výnimočné zvieratá, najmä svojim zafarbením, stavbou tela a svojou kreativitou vytvorili nádherné plošné, ale aj priestorové práce. Aj keď ani jedna práca nebola ocenená, ďakujeme všetkým zúčastneným a želáme veľa tvorivých úspechov!

Literárna súťaž

Žiačky 4. ročníka Natália Hrobárová, Ela Marková a Laura Pestún sa zapojilo do literárnej súťaže o napínavých a strašidelných príbehoch na tému: Môj „priateľ“ pavúk, ktorú usporiadalo CVČ Kalokagatia v Trnave. Dievčatá využili svoju fantáziu, kreativitu a napísali originálne príbehy. Laura Pestún získala krásne 2. miesto so svojím príbehom: „Prečo sa bojíme pavúkov?“ Gratulujeme!

Štúrov Zvolen – celoslovenská súťaž v rétorike

Súťažiaci Štúrovho Zvolena boli víťazi regionálnych, resp. krajských kôl rétorickej súťaže, ktorá sa uskutočnila plošne na celom Slovensku. Našu školu reprezentovala v I. kategórii žiačka VI. ročníka Mária Valentová. Počas dvoch dní prebiehala nielen samotná súťaž, ale aj tvorivé dielne zamerané na rétoriku. Úlohou Márie bolo dokázať výstižne, pravdivo a zrozumiteľne interpretovať vyžrebovaný text a vytvoriť kultivovaný prejav. Bolo treba porozumieť obsahu a zámeru autora, tvorivo dotvoriť text. V súlade s pravidlami súťažiaci svojím prejavom nesmeli presiahnuť tri minúty. Mária splnila všetky podmienky súťaže, vytvorila a predniesla logický, plnohodnotný text plný fantázie. V silnej konkurencii sa ale neumiestnila. Odniesla si však množstvo skúseností, vedomostí, ale i zážitkov.

Mgr. Alena Susková

Výtvarná súťaž Moja Trnava

V apríli sa žiaci prvého stupňa zúčastnili výtvarnej súťaže Moja Trnava, ktorej už 22. ročník organizuje centrum voľného času Kalokagatia. Je to tradičná výtvarná súťaž pre všetky vekové kategórie. Úlohou žiakov je stvárniť svoje mesto a svoje predstavy o ňom. Napríklad ako by riešili dopravu v meste v budúcnosti, ako si predstavujú prezentáciu kultúry v meste, detské ihriská a pod. Taktiež sa žiaci mohli zamerať na remeslá Trnavy, neodmysliteľný trnavský jarmok či  Dobrofest. Použiť mohli ľubovoľnú techniku a vítané boli aj priestorové kombinácie. Z našej školy sa do súťaže zapojili žiaci 2. a 4. ročníka, kde ale tentokrát porota práce našich žiakov medzi najkrajšie nevybrala.

Mgr. Katarína Reháková

Štúrove a Hollého rétorické Drahovce

Dňa 17.4. sa na ZŠ v Drahovciach uskutočnilo krajské kolo rétorickej súťaže Štúrove a Hollého rétorické Drahovce. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách. Našu školu reprezentovali Mária Valentová zo VI. ročníka a Marcela Čmehýlová z VIII. ročníka.

Úlohou Márie bolo počas 10 minútového vymedzeného časového limitu domyslieť príbeh podľa vlastnej fantázie a prerozprávať ho pred divákmi a trojčlennou porotou. Marcela si musela už doma pripraviť text – úvahu a naučiť sa ho rétoricky predniesť. Druhou časťou bolo v priebehu 10 minútového limitu vymyslieť rozprávanie s prvkami opisu na vyžrebovanú tému.

Obe dievčatá si viedli ukážkovo. Mária Valentová vyhrala prvé miesto a postupuje do celoslovenského kola do Zvolena. Marcela Čmehýlová zaujala porotu svojou úvahou na tému Vzdať sa či nevzdať a bola ohodnotená ako najlepšia žiacka práca. Obom dievčatám srdečne gratulujeme.

Mgr. Alena Susková

Pytagoriáda 2018/2019 – okresné kolo

Dňa 26. a 27.3.2019 sa uskutočnilo okresné kolo Pytagoriády na ZŠ Atómova v Trnave. Našu školu reprezentovali Jakub Rubaninský, Jakub Haršány, Filip Rubaninský, Marek Tlčík, Samuel Veselý, Silvester Marko. Tento rok sa úspešným riešiteľom stal Jakub Rubaninský. I keď sa ostatným žiakom nepodarilo vyriešiť 10 úloh, aby získali body za čas, bolo vidieť ich veľkú snahu. Dúfame, že o rok sa im podarí znova postúpiť a zlepšiť si výsledok. Jakubovi srdečne gratulujeme.

Mgr. P. Haladová

Školské kolo súťaže Hollého pamätník

Dňa 18. 2. 2019 sa uskutočnilo školské kolo Hollého pamätníka. Žiačka 6. ročníka Mária Valentová súťaž otvorila prednesom, ktorým žiakov motivovala k podaniu čo najlepších recitátorských výkonov. Následne zasadla s pani učiteľkami (Suskovou, Milučkou, Matekovou a Ondrejičkovou) za porotcovský stôl. Spoločne vyhodnotili súťaž nasledovne:

I. kategória – poézia:

3. miesto – Petrášová Ivana

1. miesto – Susková Hana

2. miesto – Marková Ella

3. miesto – Hittrichová Hana

II. kategória – poézia:

1. miesto – Valentová Katarína

1. miesto –Petrášová

2. miesto – Hornáková Dominika

III. kategória – poézia:

1. miesto  -  Mižu Andrej

1. miesto  – Čmehýlová Marcela

Víťazom srdečne blahoželáme!

Mgr. A. Susková

Cesta okolo sveta

Žiaci 4. ročníka sa zapojili do výtvarnej súťaže Cesta okolo sveta, ktorú usporiadalo CVČ Kalokagatia. Prostredníctvom výtvarného prejavu žiaci stvárnili jednotlivé mestá sveta – ich najzaujímavejšie dominanty, zaujímavosti a nevšednosti, ako napr. Eiffelovu vežu, Čínsky múr, Big Ben, Šikmú vežu v Pise. Z našich žiakov sa na 1. mieste umiestnil J. Haršány so svojou priestorovou prácou. Srdečne gratulujeme!