Vzdelávanie "inak" 2019/2020

Múzeum v triede

Netradičnú hodinu dejepisu zažili piataci 16. decembra 2019. Úlohou žiakov bolo nájsť a priniesť čo najstaršie predmety, o ktorých mali zistiť zaujímavé informácie. Vystavené exponáty sme spolu umiestnili v triede a vzniklo nám tak vlastné múzeum v triede. Budík, vojenská knižka, poštová trúbka, listy, kronika, to boli len niektoré zo starých  a vzácnych predmetov, ktoré sa žiakom podarilo priniesť. Každý z vystavených kúskov v sebe ukrýval svoj vlastný príbeh a časť z tohto príbehu nám vyrozprávali samotní žiaci. Dozvedeli sme sa, kde predmet našli, kto a ako ho používal a koľko môže mať rokov. Takýmto spôsobom sa žiaci na chvíľu ocitli v úlohe sprievodcu v múzeu a dozvedeli veľa zaujímavých vecí z dôb minulých.

Učenie bez školských lavíc - Pestrofarebné sfarbenie živočíchov

Témou dnešného stretnutia žiakov našej školy s vedeckým publicistom Dušanom Valentom bolo „Pestrofarebné sfarbenie živočíchov“. Toto zaujímavé rozprávanie bolo súčasťou cyklu podujatí Učenie bez školských lavíc. Rozprávanie bolo sprevádzané obrázkami, pohybujúcimi obrázkami, či hrami na postreh. Nielenže sme mali možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavosti z ríše zvierat, ale boli nám vyvrátené niektoré mýty, napríklad ten, že chameleón sa v prírode maskuje. Dnešné rozprávanie bolo ukončené diskusiou, kde žiaci položili publicistovi veľa zvedavých otázok. Keďže stretnutie sa konalo v knižnici, žiaci, ktorí mali platný preukaz, ešte si domov odniesli niečo na čítanie.

Mgr. K. Reháková