Súťaže a olympiády 2018/2019

Školské kolo Pytagoriády

V dňoch 12. a 13. decembra 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo obľúbenej matematickej súťaže Pytagoriáda. Je to súťaž, v ktorej ide o dôvtip, pozornosť a rýchlosť. Súťažilo 31 žiakov 1. stupňa a 79 žiakov 2. stupňa. My sme radi, že sa medzi nimi našli šikovní „matematici“. Najlepší z nich sa zúčastnia okresného kola, ktoré sa uskutoční 26. a 27. marca 2019.

Úspešnými riešiteľmi školského kola sa stali:

Úspešní riešitelia

Rubaninský Jakub

Libichová Romana

Rapant Lukáš

Kuchar Šimon

Haršány Jakub

Rubaninský Filip

Kolesová Kristína

Libich Oliver

Hornáková Dominika

Vladovičová Veronika

Tlčík Marek

Lovecký Jakub

Veselý Samuel

Babčan Karol

Marko Silvester

Všetkým žiakom srdečne gratulujeme.

Mgr. Petra Haladová

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných škôl a je každoročne vyhlasovaná a organizovaná ako postupová súťaž. Jej cieľom je prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných  škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru.

Do školského kola (2. ročník OSJL) sa tento rok dobrovoľne prihlásilo krásne číslo – 15 žiakov z VIII. a z IX. ročníka. Jedno celé popoludnie bolo venované trom častiam z oblasti nášho jazyka – teoretickej časti, písomnej časti, ktorá pozostávala z transformácie textu a z ústnej časti, kde si žiaci trénovali svoj ústny prejav  na určenú tému. Vyhodnotenie olympiády okrem postupového miesta prinieslo aj spätnú väzbu žiakom o ich úrovni vedomostí v slovenskom jazyku a v literatúre.

Umiestnenie:

1. miesto: N. Skalková

2. miesto: M. Čmehýlová

3. miesto: E. Skalková

N. Skalková postúpila do okresného kola, ktoré sa uskutočnilo 28.11. 2018 v Kalokagatii v Trnave. Spomedzi 23 súťažiacich z trnavských a vidieckych škôl obsadila nádherné druhé miesto.

Mgr. A. Susková

Súťaž JUNIOR.NÁBOJ

Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Tento rok sa aj naša škola zapojila do tejto súťaže. Náš tím tvorili N. Gajdošíková a N. Skalková z 9.ročníka, z 8.ročníka  M. Čavojský a S. Marko. Svoju dávku invencie a dôvtipu si zmerali dňa 23.11.2018 so žiakmi z celého Trnavského kraja a to na SOŠ v Trnave, kde sa tento rok konala súťaž. V časovom limite sa im podarilo správne vyriešiť 8 matematicko-fyzikálnych úloh. Súťažiacim srdečne gratulujeme.

Tu je ukážka pár príkladov, s ktorými sa žiaci museli popasovať, trúfli by ste si aj vy o rok?

Úloha 3 . . . pomaly dlhšie ideš

Miška ide z chalupy do mesta vzdialeného 250 km. Prvú hodinu cesty ide priemernou rýchlosťou 50 km/h. Akou rýchlosťou má ísť po zvyšok cesty, aby bola jej výsledná priemerná rýchlosť dvojnásobná?

Úloha 7 . . . zábavné čísla

Prirodzené číslo nazveme zábavným práve vtedy, keď obsahuje iba číslice 1, 2 alebo 3. Koľko zábavných čísel menších než 1 000 existuje?

Úloha 11 . . . výkonné stroje

Rýchlovarná kanvica vykonala za čas t1 = 2 min prácu W1 = 120 kJ, zdroj high-end počítača vykonal prácu W2 = 14,4 MJ za t2 = 8 h. Ktoré zariadenie je výkonnejšie? Uveďte ako pomer výkonov P1/P2.

Mgr. P. Haladová

Informatická internetová súťaž iBobor

V týždni od 12. do 16. novembra 2018 na našej škole prebehla internetová informatická súťaž iBobor. Súťažili žiaci od druhého ročníka až po veľkých deviatakov. Napriek tomu, že sa v tomto školskom roku nezúčastnili odcestovaní žiaci šiesteho ročníka, môžeme sa pochváliť väčším počtom úspešných riešiteľov ako v predchádzajúcich rokoch. Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.

Mgr. M. Neuová

Kategória Počet úspešných riešiteľov
Drobec 5
Bobrík 12
Benjamín 14
Kadet 15

Šarkaniáda

Dňa 18.10.2018 sa konala na našej škole Šarkaniáda. Zúčastnilo sa jej 50 žiakov prvého stupňa. Žiak, ktorý sa chcel Šarkaniády zúčastniť, si musel priniesť šarkana. Vlastnoručne vyrobené šarkany boli vyhodnotené. Prvým víťazným šarkanom bol šarkan prváčky V. Lackovičovej. Z druhákov deti vybrali šarkana I. Šturdíkovej. Medzi tretiakmi zvíťazil F. Frankenhuizen. Za štvrtákov pre svoju originalitu porota vybrala šarkana E. Markovej. Na všetky deti čakali zaujímavé úlohy a súťaže. Napriek tomu, že nebolo ideálne počasie na púšťanie šarkanov, aj tak sa nám podarilo väčšinu šarkanov dostať  do vzduchu.

Mgr. K. Reháková